Un Helvası Tarifi

  • nuray hanım
    Ekleyen:
    0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
    Loading...
    Un Helvası Tarifi
    6
    kişilik
    40
    dakika

    Genelde kandillerde kandil simidi yapıldığı gibi un helvası da yapılıp dağıtılır. Kandil olmasa da kandil zamanı dışında da yapılan bu hafif tatlının tarifine geçelim.

    Malzemeler
    • 1,5 su bardağı un
    • 1 çay bardağı sıvı yağ
    • 2 yemek kaşığı tereyağ

    Şerbeti için:

    • 2 su bardağı toz şeker
    • 3 su bardağı su
    Yapılışı

    Un helvası için, öncelikle şerbetini hazırlayalım. Bir tencere de şeker ve suyu eriyene kadar karıştıralım kaynamaya başlayınca ocaktan alalım.

    Yanmaz, yapışmaz bir tencere veya tavaya tereyağ ve sıvı yağı koyalım.Eridikten sonra unu ilave edelim.Ocak çok açık olmamalı çok kısık da olmamalı.Karıştırmayı hiç bırakmadan kavuralım.

    Topaklanmamasına ve yanmamasına dikkat edelim.Un helvası yapmak sabır gerektiren bir iştir.Sabırla sürekli karıştırarak sütlü kahve rengini alana kadar kavurmaya devam edelim.

    Helvamız kavrulup sütlü kahve rengini alınca ocağı kapatalım.Azar azar ve dikkatlice karıştırarak şerbetini ekleyelim.Şerbetin tamamını ekleyince tekrar ocağı açalım iyice karıştıralım koyulaşıp şerbetini çekince ocaktan alalım.Arzuya göre içine dövülmüş ceviz veya fındık ekleyebilirsiniz.

    İstediğiniz gibi şekil verip servis edebilirsiniz.

    Afiyet olsun.