• TARİH: 10.10.2021
Yumurta Testi

Yumurta Testi

Yumurta başta çocuklar olmak üzere tüm yaş gruplarının tüketmesi gereken bir besin.

Her şeyde olduğu gibi yumurtayı da taze olarak ve  bayatlamasına fırsat vermeden tüketmek gerekir.

 

Yumurtanın kaç günlük olduğunu unuttunuz yada bayat olduğundan şüphelendiniz. Acaba yumurta bayat mı taze mi anlamak istiyorsunuz.

1.yöntem:

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi. Su içine bırakılan ve dibe batan yumurta taze, ortada dibe yakın ama ortalarda olan orta taze( 7-10 günlük) ama yüzen ve yukarıya yakın olan yumurta bayattır.

 

Bu su testini tüm yumurtalarda yapmayınız. Kartondan alacağınız bir yumurtaya göre tüm karton hakkında  bilgi sahibi olursunuz. Yukarda yazdığımız gibi tüketmeyeceğiniz yumurtayı suya sokmak,yıkamak ve bekletmek bozulmasına sebep olur. Kullanmayı düşündüğünüz ama şüphelendiğiniz yumurtayı su testine tabii tutun. Taze ise kırıp kullanınız. Diğerleri de aynı kartondan çıkacağı için sorun yoktur.

2.yöntem.

Yumurtanın taze mi bayat mı olduğunu anlamanın diğer bir yolu da, yumurtayı bir tabağa kırıp bakmaktır. Yumurta kırıldığında sarısı dağılmaz ve bombeli bir şekilde kalırsa tazedir. Rengi parlak sarıdır ve yumurtanın akışkanlığı yerindedir. Yumurta kırıldığında ise sarısı yassılaşır ya da dağılırsa bayatlamaya başlamış hatta bayattır.. Yumurtanın akışkanlığı da azalmıştır.

1.yöntem daha kesin bilgi vermektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?